Uncategorized

Stopnie , które są używane w policji

Możemy być pewni, iż właściwie każdy z pośród nas będzie miał w pewnym momencie do czynienia z policją. Nie jest powiedziane, że jako podejrzany czy oskarżony, ale to nie są jedyne sytuacje, w których mamy możliwość spotkać się z policją. W takim przypadku wielu z nas chciałoby wiedzieć, z kim w zasadzie się spotyka – czy jest to osoba doświadczona czy nowicjusz? Aby to stwierdzić potrzebna jest znajomość stopni zawodowych w policji.

Stopnie policjantów można określić dzięki symbolom znajdującym się na naramiennikach, to one wskazują miejsce posterunkowy to pusty naramiennik, natomiast starszego posterunkowego ma jeden biały poziomy pasek u dołu. Ponad Korpusem szeregowych znajduje się Korpus podoficerów, do tego Korpusu zaliczają się sierżanci, starsi sierżanci a ponadto sierżanci sztabowi. Każdy członek Korpusu podoficerów posiada na naramienniku szeroką literę”v” – im wyżej znajdują się w tym Korpusie, tym więcej pasków. Po Korpusie podoficerów policji wyróżniamy Korpus aspirantów, do tego Korpusu należą wszyscy aspiranci – wyróżniamy cztery takie stopnie. Im wyższy stopień posiada funkcjonariusz, tym więcej gwiazdek na naramienniku (od jednego do czterech), a przez środek przebiega linia.

Za to w Korpusie oficerów młodszych Policji gwiazdki liczą od dwóch do czterech, lecz bez linii biegnącej przez środek. W Korpusie oficerów starszych też są gwiazdki, lecz od 1-3, natomiast pod tymi gwiazdkami znajdują się 2 poziome paski. Najwyżej w hierarchii jest Korpus Generałów Policji, do tego Korpusu zalicza się nadinspektor policji a oprócz tego generalny inspektor policji.

Author

admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *