Uncategorized

{Stopnie używane w policji|Funkcjonariusze policji są w składzie Korpusów Policji.|Każdy członek Korpusu podoficerów ma na naramienniku {szeroką literę

Możemy być pewni, iż każdy człowiek będzie miał w pewnym momencie do czynienia z policją. Nie zawsze jako oskarżony czy podejrzany, lecz to nie są jedyne sytuacje, w których mamy możliwość spotkać się ze stróżami prawa. W takim wypadku wiele osób zastanawia się, z kim w danej sytuacji ma do czynienia – czy to doświadczony funkcjonariusz czy tylko tzn. żółtodziób? Aby móc to określić musimy znać stopnie zawodowe.

Stopnie pracowników policji można określić dzięki symbolom , które znajdują się na naramiennikach, to one wskazują miejsce funkcjonariusza w hierarchii policji. Stopnie w policji nawiązują do stopni wojskowych. Funkcjonariusze policji przynależą do tzn. Korpusów Policji. Korpus szeregowych policji jest najniżej w hierarchii, a do niego, należy ranga starszego posterunkowego i posterunkowego – stopień posterunkowego to brak symboli na naramienniku, natomiast starszego posterunkowego ma jeden biały poziomy pasek u dołu. Ponad Korpusem szeregowych znajduje się Korpus podoficerów, do tego Korpusu zaliczamy sierżantów, starszych sierżantów i sierżantów sztabowych. Każdy z nich posiada na naramienniku pasek w kształcie szerokiej litery „v” – im wyżej znajdują się w tym Korpusie, tym więcej pasków znajduje się na naramienniku. Następny w hierarchii jest Korpus aspirantów, do tego Korpusu przynależą wszyscy aspiranci – wyróżniamy cztery takie stopnie. Wyższy stopień oznacza więcej gwiazdek na naramienniku (od jednego do czterech), a przez środek przebiega linia.

Natomiast w Korpusie oficerów młodszych gwiazdki liczą od 2-4, lecz bez linii biegnącej przez środek. W Korpusie oficerów starszych policji także są gwiazdki, ale od jednej do 3, natomiast pod nimi są dwa paski ułożone w poziomie. Najwyżej w hierarchii jest Korpus Generałów, w którym znajduje się nadinspektor policji oraz generalny inspektor policji.

Author

admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *